Másodfok

Elefántcsont-kereskedelem? Továbbra sem tilos

Varga Virág Szonja

2019. október 23. - Másodfok

Genfben folyt tanácskozás a CITES vagyis a veszélyeztetett vadon élő állat-és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló washingtoni egyezmény kiterjesztéséről, ám a résztvevők egyetértettek abban, hogy egyelőre nem tiltják be az elefántcsont-kereskedelmet a belföldi piacokon, köztük a sokat bírált Japánban.
eli.jpg

A kérdéssel foglalkozó testület döntése szerint a tiltás helyett az egyes országok a vadorzás és az elefántcsont illegális kereskedelme elleni megelőző intézkedéseket hoznak, melyeket jövő évben a CITES állandó bizottsága elé terjesztenek.
A CITES az afrikai elefántot 1977-ben vette fel a veszélyeztetett fajok közé, majd 1989-ben betiltotta az elefántcsont nemzetközi kereskedelmét, de azt engedélyezte, hogy az afrikai államok Japánnak és Kínának eladják elefántcsontkészletüket. Ennek nyomán sok ország, például az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, később Kína és Szingapúr a belföldi kereskedelmet is betiltotta.

A mostani genfi tanácskozáson 10 ország, köztük Kenya és Elefántcsontpart azt szerették volna elérni, hogy az elefántcsontkereskedelem teljesen tiltva legyen, ezzel szemben több ország, például Botswana, Namíbia vagy a Dél-Afrikai Köztársaság és Zimbabwe is a tilalom lazítására tettek javaslatot. Az érvük az volt, hogy az utóbbi években egyre csak nő az elefántpopuláció a területükön.

Egy korábbi, CITES általi tanulmány szerint az orvvadászat még mindig súlyosan fenyegeti a hosszú távú túlélését az Afrikában élő elefántoknak. Szakembereik Afrikában a tavalyi évben 1235 elefánt tetemét vizsgálták meg, melyből 520 illegális vadászat áldozata volt. A tanulmány arra is felhívta a figyelmet, hogy az elefántok száma száz év alatt mintegy 12 millióról mindössze négyszázezerre csökkent, ugyanezen idő alatt Afrika népessége tízszeresére, 1,2 milliárd főre nőtt. 2011-ben ölték meg az orvvadászok a legtöbb afrikai elefántot, az állatok mintegy 10 százalékát. Azóta az arány jelentősen csökkent, de sajnos még mindig nagyon magas.

Ne maradj le hasonló tartalmakról,
kövess minket Facebook-on!

A bejegyzés trackback címe:

https://masodfok.blog.hu/api/trackback/id/tr115202084

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása
A PPKE JÁK HALLGATÓI LAPJÁNAK BLOGJA