Manapság a digitalizáció az élet minden terén kezd utat törni. Nincs ez másként az igazságszolgáltatásban sem, ahol az utóbbi időben sokat lehet hallani az „XXI. századi bíróság” fogalmát.
Az elmúlt években a bírósági szervezetrendszerben is erős törekvés indult az elektronikus ügyintézési folyamatok, illetve eljárásbeli modern technikák bevezetésére, s ezáltal a bírói tevékenység gördülékenyebbé tételére.
E törekvés mérföldkövének tekinthetjük a 2018-ban indult Digitális Bíróság projektet, melynek célja a bírósághoz való hozzáférés egyszerűsödése. Az elektronikus kapcsolattartáshoz szükséges technikai feltételek megteremtését követően az innovációkat ügyfélbarát módon kell a rendszerbe iktatni.
Újfajta technológiák
E-akta
A bírósági periratok, akták több száz oldalt is kitehetnek, melyek jelentősen megnehezítik a bírók munkáját, hiszen átláthatatlanok,nehéz bennük egy konkrét információt találni. Az e-akta laptopról működtethető, könnyen átlátható alkalmazás, melyben a bírók ugyanúgy tudnak kiemeléseket és megjegyzéseket tenni, mint papír alapon, s egy e-aktát egy időben többen is láthatnak. Az ügyfelek szempontjából pedig egyszerűsödik az iratbetekintési jog gyakorlása, mivel személyes megjelenés nélkül, időtől és tértől függetlenül érhetik el az ügyiratokat. Az e-akta nemcsak egyszerűsíti a bírák munkáját, de a nyomtatás elkerülésével még környezettudatos és költségtakarékos is, illetve csökken a kérelem előterjesztéséhez szükséges idő.
Beszédleíró program
2017-ben kezdték tesztelni a beszédfelismerő-és leíró szoftvert, amely a beszélő szavait azonnal szerkeszthető szöveggé alakítja. Ez azért jelent nagy segítséget a bíróság munkatársainak, mert eddig csupán arra volt lehetőségük, hogy a tárgyalás szövegét diktafonnal rögzítsék. Ezt később a jegyző legépelte, s a gépelt formát a bírónak kellett kijavítania. A beszédleíró programmal a külön begépelés fázisa kihagyható, hiszen a diktált szöveg azonnal szövegszerkesztőbe kerül. Mivel a jegyzőkönyv, illetve a határozat elkészülési ideje csökken, így az az ügyfél számára is hamarabb hozzáférhetővé válik. A szoftver szókincse a jogi szaknyelvi szavakon túl a köznyelv szókincsét is tartalmazza, illetve felismer arab, római és tört számokat, különféle írásjeleket és jogszabályhelyeket.
Kép-és hangrögzítés
A 2018. január elsején hatályba lépett büntetőeljárási kódex kimondja, hogy mindenkinek joga van a bírósági tárgyalásról a médiarendszer útján tájékoztatást kapni. E célból kép-és hangfelvételt készíteni a tárgyalásról csak a bíró, valamint az érintett hozzájárulásával lehet. Ezek a felvételek két szempontból is előnyösek. Egyrészt kiválthatja a jegyzőkönyv-vezetést, s így gyorsul a határozatok megszületése. Másrészt a bírónak így lehetősége nyílik a tárgyalás részleteinek pontos visszakeresésére.
Távmeghallgatás
A távmeghallgatási rendszert 2015-ben kezdték bevezetni. Ezáltal lehetővé válik adott bírósági tárgyalóterem más bíróságokkal, belföldi társszervezetekkel, vagy éppen nemzetközi igazságügyi szervekkel való összekötése.
A módszer úgy polgári, mint büntető eljárásokban is egyaránt hasznos. Utóbbiakban kiemelt szerepet tölt be gyermekek, fiatalkorúak és védett személyek biztonságának garantálásában. Az eljárásban érintettek számára előnyt jelent, hogy a távmeghallgatásos rendszerrel bíróság előtti megjelenés ideje és költsége jelentősen csökken.
Az igazságszolgáltatás modernizációja, digitalizációja olyan átfogó folyamat, amely teret biztosít az innovációnak, ugyanakkor megkönnyíti az ügyfelek és a bírósági dolgozók bírák életét, s gyorsítja az eljárás lezajlását.