Másodfok

Elég a bántalmazásból!

Merrikin Gina

2019. szeptember 14. - Másodfok

Számos történetet hallunk, esetleg ismeretségi körünkben is találkozunk olyan személyekkel, akik életét a hozzátartozók közötti erőszak árnyékolja be. Ezen emberek számára azonban van egy lehetőség arra, hogy a mindennapos rettegés a múlté legyen: a távoltartás elrendelése.

merrikin_gina_ta_voltarta_s.jpg

A távoltartás a kényszerintézkedések fajtái közé sorolható. A hatóság a távoltartásra kötelezett számára előírja, hogy meghatározott ideig egyes személyektől távol maradjon.  Három fajta távoltartás létezik, az ideiglenes megelőző távoltartás, a megelőző távoltartás és a távoltartás.

Az ideiglenes megelőző távoltartás elrendelésére a rendőrség jogosult, ha hivatalból vagy harmadik személytől (tanár, családsegítő szolgálat, gyámhatóság, háziorvos stb.) olyan megalapozott jelzést kap, hogy nagy eséllyel hozzátartozók közötti erőszak elkövetőjével állnak szemben. A távoltartás ezen formája 72 órára rendelhető el. Az ideiglenes megelőző távoltartást elrendelő határozatot a bántalmazóval és a bántalmazottal közölni kell és azt részükre át kell adni vagy kézbesíteni. A határozat ellen nincs mód fellebbezni. Megelőző távoltartás elrendelésére a bíróság jogosult polgári nemperes eljárásban az ideiglenes megelőző távoltartást elrendelő rendőrség vagy a bántalmazott kérelmére. A kérelemnek a következőket kell tartalmaznia: „az eljárás lefolytatására irányuló kérelmet, a kérelem előterjesztésének indokait, a rövid tényállást és az előzményeket, a kérelmező nevét, lakóhelyét, a bántalmazó azonosítására és elérhetőségére vonatkozó, rendelkezésére álló adatokat.”

 Az a bíróság rendelkezik illetékességgel, amelynek területén a bántalmazott életvitelszerűen tartózkodik. A felek személyes meghallgatását a bíróság köteles megkísérelni, azonban nem minősül akadálynak, ha a bántalmazott nem jelenik meg.

Mindkettő elrendelése után a kötelezett köteles távol tartani magát a bántalmazottól, annak lakóhelyétől vagy szokásos tartózkodási helyétől, köteles távol maradni az esetlegesen megjelölt más személyektől, továbbá tilos érintkezésbe lépnie az előbb felsoroltakkal. Kizárólag hozzátartozók közötti erőszak fennállásakor alkalmazhatók. A hozzátartozók közé sorolható az egyeneságbeli rokon, a házastárs, az élettárs, az örökbefogadott/ mostoha/ nevelt gyermek, az örökbefogadó/mostoha/nevelőszülő, a testvér, az egyeneságbeli rokon házastársa, továbbá a házastárs egyeneságbeli rokona és testvére.

Mint már fentebb is említettem, a távoltartás egy kényszerintézkedés, amelyet a bíróság határozatban rendel el, mint az előzetes letartóztatás alternatíváját. Ennek elrendelésekor a bíróság előírja, hogy a meghatározott személlyel - közvetlenül vagy közvetve - ne lépjen kapcsolatba, illetve ettől a személytől tartsa távol magát. A terhelt szabad mozgáshoz és tartózkodási hely szabad megválasztásához való jogát korlátozza. Előfeltétele a feljelentés megtörténte és a folyamatban levő büntetőeljárás.  Elrendelése esetén, amennyiben a terhelt és a védett személy lakóhelye azonos, a terhelt a bíróság által meghatározott módon köteles a lakást elhagyni és onnan távol maradni. Ezen kívül ugyanez vonatkozik a sértett által látogatott egészségügyi intézményre, munkahelyre vagy oktatási intézményre, illetve a vallásgyakorlás során rendszeresen látogatott épületre. Továbbá, telekommunikációs eszköz alkalmazásával sem léphet kapcsolatba a védett személlyel.

Magyarországon a hozzátartozók közötti erőszak áldozatai legfőképpen a nők és a gyermekek. A WHO statisztikája is riasztó, ugyanis azt tartalmazza, hogy minden 5. nőt bántalmaztak már élete során. Sajnos még mindig sokan nincsenek tisztában a törvény által biztosított lehetőségekkel, a probléma lehetséges orvoslásával.

  Ne maradj le hasonló tartalmakról,
kövess minket Facebook-on!

A bejegyzés trackback címe:

https://masodfok.blog.hu/api/trackback/id/tr7614993630

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása
A PPKE JÁK HALLGATÓI LAPJÁNAK BLOGJA