2020. januárjától megszűnik az Országos Képzési Jegyzék rendszere. Ezzel kapcsolatban többekben felmerülhetett a kérdés, hogy a jövőben milyen tanulási lehetőségek várnak azokra az emberekre, akik szakmát szeretnének tanulni. A cél az, hogy a képzési rendszert kettészedjék felnőttképzésen elsajátítható szakképzésre, valamint iskolai keretek között tanulható képzésre.
A jelenleg ismert információk szerint létrehoznak állami vagy egyházi oktatásban, három vagy öt éves képzésben megszerezhető, szélesebb tudást kínáló alapszakmákat. Az egyéb részterületeket érintő szaktudást felnőttképzésben lehet majd megszerezni, féléves vagy egyéves oktatás keretében.
A 2020-tól esedékes új képzési rendszer teljes egészében egyelőre nem ismert, azonban a Magyar Nemzetben olvasható információk szerint egyes területek tekintetében már elkészültek a konkrét javaslatok. A jelenlegi negyven alapszakmából mindössze hét maradna, melyeket nappali vagy esti tagozaton lehetne megtanulni. Az elérni kívánt cél pozitív, azonban a képzési rendszer jövőbeni működése egyelőre nem teljességgel átlátható és ez okozhat némi fejtörést a 2019/20-as tanév végén érettségiző diákok egy részének.
Tekintettel a jelenlegi képzési rendszer megszűnésének rövid határidejére, bízhatunk abban, hogy hamarosan világosabb képet kapunk arról, hogy milyen szakmák közül válogathatnak azok, akik nem egyetemi képzésben oktatott hivatást képzelnek el maguknak.