Az olcsó repülőjegyek és a rengeteg rendelkezésre álló információnak köszönhetően ma már egyre többen választanak nyaralásuk céljául külföldi, távoli országbéli úticélokat. A külföldre irányuló turizmus növekedésével különösen fontos lehet tudni azokról a lehetőségekről és eljárásokról, amelyek egy idegen országban illetnek meg magyar állampolgárokat.
Magyarország a magyar állampolgár érdekeinek külföldön történő védelmét a konzuli szolgálat útján látja el. Ezen szolgálat hivatott a segítségre szoruló állampolgárok számára meghatározott szolgáltatásokat nyújtani, amelyek ismerete akár létfontosságú is lehet egy nem várt helyzetben.
Az egyik legalapvetőbb és legfontosabb szolgáltatás, a hazatéréshez szükséges ideiglenes útlevél kiállítása az elveszett, ellopott, megrongálódott vagy lejárt úti okmány helyett. Ez az útlevél, melyet a konzul sürgősségi esetben soron kívül is kiállíthat, hat hónapig érvényes, ám a hazaérkezést követően öt munkanapon belül le kell adni. Kivételes esetben lehetőség van a külföldön való további tartózkodásához, tovább- és hazautazásához - legfeljebb egy évig érvényes - ideiglenes magánútlevél kiállítására is.
Az eredeti úti okmány külföldi elvesztését, ellopását, megsemmisülését, valamint az elveszettnek vélt úti okmány megtalálását haladéktalanul, de legkésőbb a tudomásra jutástól számított három munkanapon belül a konzulnál be kell jelenteni. A bejelentés személyesen, jegyzőkönyv felvételével történik, melynek során be kell mutatnia az úti okmány elvesztésének bejelentéséről kiállított rendőrségi igazolást. Fontos, hogy az elveszettként bejelentett, majd megtalált úti okmányt semmiféleképpen ne használjuk.
Hasznos lehet a konzuli szolgálat segítségét kérni különféle vészhelyzetekben, ugyanis a szolgálatnak aktív szerepe van az országban az állampolgárokat ért olyan sérelem orvoslásában, amelyben az adott ország intézményei egyébként is segítenének.
Például egészségügyi vészhelyzetben, súlyos és tömeges megbetegedés esetén tájékoztat a helyi orvosok, kórházak elérhetőségéről, válsághelyzetben tájékoztatást ad és szükség esetén segítséget nyújt a hazatéréshez, illetve az evakuálás megszervezéséhez.
A konzuli szolgálat javaslata szerint utazás előtt mindenképpen érdemes kitölteni a konzuli védelem adatlapját az interneten, a Konzinfo Ügysegéden. Ezen meg kell adni a nevet, az elérhetőséget, az úti célt, a szállás címét, az ott-tartózkodás időtartamát, valamint az itthoni kapcsolattartó adatait, így a külügyminisztérium munkatársai baj esetén az utazót és a hozzátartozóit is elérik. A konzuli szolgálat szerint „ezek az információk már többször nagyon hasznosnak bizonyultak, például olyan szerencsétlen esetekben, amikor adott országban valamilyen robbantás vagy katasztrófahelyzet történt, nagy segítség volt, hogy 24 vagy 48 órán belül tisztázni lehetett, hogy a regisztrált magyar állampolgárok közül senki nem került bajba”.
A regisztráció és egyéb szolgáltatások a Külgazdasági és Külügyminisztérium Konzuli Szolgálatának Konzinfo Utazom nevű alkalmazásán keresztül is elérhetőek. Az applikáció segítségével felhasználóbarát, megbízható és átfogó utazási tanácsokat, valamint konzuli információt kaphatnak közvetlenül a telefonjukra megközelítően 200 országról.
Segítségünkre lehet a konzuli szolgálat tanácsadással a hazatérés önerőből vagy rokon, ismerős anyagi segítségével történő megszervezésében, illetve utólagos visszafizetés és díjfizetés ellenében hazatérési kölcsönt nyújthat, ha magunkról saját vagy más forrásból gondoskodni nem tudunk, az önhiba kizárható és a kölcsön nyújtása további súlyos érdeksérelemtől óv meg. Ezt a kölcsönt azonban csak nagyon szigorú ellenőrzési folyamat után kaphatjuk meg, így semmiféleképpen nem szabad ezzel számolni a költségtervezés során.
Baleset vagy támadás...
...esetén a Konzuli Szolgálat segít a rendőrséggel folytatott hivatalos ügyintézésben, illetve a kapcsolatfelvételben családtagokkal, barátokkal, akik segíthetnek a hazautazás megszervezésében, anyagi források előteremtésében.
Őrizetbe vétel, letartóztatás...
...esetén, ha erről tudomást szerez, a konzulátus tisztázza ennek okát és jogi megítélését, figyelemmel kíséri a fogvatartás körülményeit, tájékoztatást ad az adott országban elérhető helyi tolmácsokról és ügyvédekről. A jogerősen elítélt magyar állampolgárt a konzul tájékoztatja a büntetés magyarországi letöltésének lehetőségéről, ha a körülmények ezt lehetővé teszik.
Nagyon fontos információ, hogy amennyiben az Európai Unió területén kívül konzuli segítségre van szükségünk és Magyarországnak az adott országban nincs nagykövetsége, konzulátusa, akkor jogunk van az Európai Unió egy másik, nagykövetséggel, konzulátussal rendelkező tagállamának konzuli segítségét kérni, ugyanolyan feltételek szerint, amilyeneket az saját állampolgárai számára nyújt.
Egyéb kérdésekben a konzuli szolgálat nagyrészt nem tud segítséget nyújtani, így nagyon fontos, hogy utazás előtt megfelelően tájékozódjunk, az esetleges váratlan szituációk megoldására elégséges pénz álljon a rendelkezésünkre, illetve kössünk megfelelő biztosítást.