Másodfok

Mennyit ér az egészség?

Stolcz Viktória

2019. július 29. - Másodfok

Amerikai filmekben, sorozatokban gyakran merül fel központi problémaként az egészségügyi biztosítás. A főhős, vagy egy közeli hozzátartozója beteg lesz, és nincs pénzük a kezelésre, vizsgálatokra. De hogyan is működik külföldön az egészségügyi finanszírozás, és mennyiben térnek el a különböző biztosítási rendszerek?

mennyit_e_r_az_ege_szse_g_cikkhez.jpg

Alapvetően három fajtáját különböztethetjük meg az egészségügyi biztosításnak: a társadalombiztosításon alapuló, a költségvetésen alapuló, és a magánbiztosításon alapuló rendszert.

Magyarországon, a társadalombiztosításon alapuló rendszer működik, tehát elsősorban az államra hárul ennek fedezése. Ahogy az 1997. évi LXXX. törvény is kimondja, Magyarország állampolgárait, valamint az országban munkát végző más természetes személyeket foglal magába a társadalombiztosítási kockázatközösség és: „A törvényben meghatározott járulékfizetési kötelezettség alapján szerezhet jogot saját maga és törvényben meghatározott hozzátartozója javára az egyes társadalombiztosítási ellátásokra.”
Tehát törvényileg szabályozott a járulékfizetés módja, és az is, hogy a biztosítás mely szolgáltatásokra terjed ki, függetlenül a biztosított egészségügyi állapotától. Mindenki csak fizetése arányában járul hozzá az egészségügy finanszírozásához – ezáltal kiegyensúlyozva a kevesebbet és többet keresők közötti hozzájárulás különbséget. A társadalombiztosítás többek közötti fedezi az egészségügyi szolgáltatásokat, és a baleseti ellátásokat, illetve pénzbeli ellátásokat is nyújt.

Angliában és a skandináv országokban a költségvetésen alapuló rendszer dominál, ami nagyon hasonló az itthon is található társadalombiztosítási rendszerhez, hisz itt is a befizetett adókból finanszírozzák az egészségügyi ellátást. A különbség csak a fizetés módjában nyilvánul meg, így gazdaságilag érzékelhető az eltérés. Példának okáért a teherviselés itt progresszív módon érvényesül, illetve a költségvetési bevételek ebben az esetben nem a bér jellegű költségekhez kötött, hanem a fogyasztáshoz kapcsolódik.

A harmadik rendszer pedig, a fent is említett amerikai struktúra, ami a magánbiztosításon alapul. Számottevően ezt a munkáltatók biztosítják, csoportos biztosítást kötnek az alkalmazottakra, - melyet törvényileg szabályoznak hány fő alkalmazottól kötelesek egészségügyi biztosítást kötni a dolgozókra.  Azonban hogy milyen a biztosítás jellege ez teljes mértékben a munkáltatókon múlik, ebből adódóan nagyon vegyes biztosítási háttérrel rendelkeznek a dolgozók. Ha ez nem lenne elég, egy adott biztosító csak a csak az úgynevezett providerek, a különböző felszereltséggel rendelkező szakorvosok, kórházak, diagnosztikai laborok stb. egy részével egyezik meg. Ez alól a vészhelyzetekben történő ellátás kivételt képez. Tehát a munkáltató által kötött biztosítás fedez egy bizonyos összeghatárig, azon felül viszont individuálisan kell kifizetni a fennmaradó költségeket. Felmerülhet a kérdés, hogy mi a helyzet azokkal, akiknek nincs munkáltatója: ebben az esetben államilag finanszírozott rendszerek a Medicare – az idősek számára, és a Medicaide – a szegények számára fedezi az egészségügyi ellátásokat. Azonban az USA lakosságának 15%-ának még így sincs biztosítása.

Ahogy a fentebbi összefoglalóból kitűnik, alapvetően egyféle rendszer tölt be meghatározó szerepet egy országban, de ez nem jelenti azt, hogy csak és kizárólag az a rendszer van jelen. Gyakori hogy keverednek a különböző biztosítási formák például, ahogy a Medicare és Medicaide által Amerikában is megjelenik az államilag finanszírozás, úgy Magyarországon is köthetünk magánbiztosítást a társadalombiztosítás mellett. 

 Ne maradj le hasonló tartalmakról,
kövess minket Facebook-on!

A bejegyzés trackback címe:

https://masodfok.blog.hu/api/trackback/id/tr3214947376

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Szabolcs75360 2019.07.30. 04:29:23

Az Egyesült Államokban mondjuk pont fordítva van ahogyan írtad. Egy bizonyos összeghatárig neked kell fizetned szinte mindenért (out-of-pocket maximum), majd ha ezt a limitet az év közben eléred, a további költségeket a biztosító fedezi (ennél azért kacifántosabb, de a lényeg kb ennyi). A fogászati biztosítás (dental insurance) ahol limit van, ott van egy maximum összeg amit a biztosító fedez, azon felül pedig a biztosított. Persze az sem ilyen egyszerű..

bkkzol 2019.07.30. 06:41:05

Világ egyetlen államának, hatalmának se érdeke az egészséges állampolgár. A gyógyításon lehet sokat keresni. Így lehet működtetni a csillogó magánklinikákat és évekig eladni a 10 centes gyógyszert 15 dollárért.
A társadalombiztosítás, mint a neve is mutatja biztosítás. A biztosítók bevett gyakorlatának megfelelően egyirányú pénzmozgással működnek. Azzal, hogy kötelező jellegű a hatalmas tb. terhet kell fizetni csak a társadalom parazitáit tartjuk el.

midnight coder 2019.07.30. 08:50:18

@bkkzol: A gyógyításon nem a magánklinikák keresnek sokat, hanem a gyógyszergyárak. És ők nyomják neked az egészséges életmód/táplálkozásos propagandát is, amit persze a társadalom 99%-a nem fog hosszú távon betartani, viszont onnantól kezdve mûködik az áldozathibáztatás, és senki nem azzal foglalkozik, hogy míg az elmúlt 50 évben eljutottunk a csöves rádiótól a mobiltelefonig, addig a dokik pont annyit tudnak kezdeni a rákkal, cukorbetegséggel, szív-érrendszeri bajokkal - azaz azokkal a bubókkal amikre a legnagyobb a fizetőképes kereslet - mint akkoriban, az ágazatba ölt dollármilliók ellenére is. És nem kezd el esetleg azon gondolkodni, hogy talán a jelenlegi struktúrát kellene átszervezni, hogy legyen valódi, vérre menő vereseny ebben a szférában.

Fikalnyik Eugén 2019.07.30. 16:48:05

@midnight coder:
"mûködik az áldozathibáztatás"

Hmm. Amíg a proli tömi magába a szart, iszik, cigizik és a tévénézés az egyetlen hobbija, talán ne én fizessem a gyógykezelését.
süti beállítások módosítása
A PPKE JÁK HALLGATÓI LAPJÁNAK BLOGJA