Másodfok

Műanyagmentes július

Tasi Csenge

2019. július 06. - Másodfok

Tudtad, hogy 2050-re több műanyag lesz a tengerekben, mint hal? Megvalósítható e a műanyagmentes élet? Erre keresi a választ a Műanyagmentes Július.

pfj.jpg

A műanyagmentes július – avagy plastic free july – elnevezésű kampányprogram 2011-ben jött létre, és indult el világmegváltó útjára Ausztráliából és eddig több mint 120 millió ember vett részt benne közel 177 országból. A figyelemfelkeltő kezdeményezés célja igen egyszerű: a részvevőknek meg kell próbálnia a lehető legkörnyezettudatosabban élni és kiszorítani az egyszerhasználatos műanyagokat az életükből, legalább 1 hónapig, ezzel is csökkentve az ökológiai lábnyomukat.

Az alapvető probléma a műanyagokkal, főleg az ún. egyszerhasználatos műanyaggal, hogy funkciójukat általában csak rövid ideig látják el mégis több száz, akár 1000 év is eltelhet mire lebomlanak. Az évente megtermelt 300 millió tonna műanyagnak egyes becslések szerint kvázi fele ilyen egyszer használatos műanyag. Ezért is lett a kihívás mottója: „Mondj nemet az egyszer használatos műanyagra”, mivel hiába hisszük azt, hogy felelősségteljesen a szemetesbe dobtuk esetleg még szelektíven is gyűjtöttük a műanyagot, végeredményben mégis károsítottuk környezetünket, ugyanis ennek a szemétnek egy része hulladékdarálóban és égetőben végzi, nagyobb része azonban a tengerekbe, óceánokba kerül, ahol szemétszigeteket alkotnak és ahogy elkezdenek felaprózódni beépülnek a táplálékláncba is, ezzel tovább roncsolva az ökoszisztémát. Ha pedig újrahasznosításra kerül, azzal sem feltétlen érjük el a célt, ugyanis a műanyagot csak értékcsökkenéssel lehet újrahasznosítani, vagyis gyengébb minőségű termék készíthető belőle.

Természetesen továbbra is fontos, hogy szelektíven gyűjtsünk és újrahasznosítsunk, tehát, hogy mit cselekszünk a szeméttel utólag, de talán még ennél is fontosabb a megelőzés. Ezért is szól ez a hónap elsősorban arról, hogy kezdjünk el odafigyelni.

Kezdésképpen itt van pár tipp, amivel kiszoríthatjuk a műanyagot az életünkből; próbáljunk meg szatyrot/zacskót vinni magunkkal a bevásárláshoz, a lényeg, hogy ne kérjünk újat. Ne használjuk az egyszerhasználatos evőeszközöket, poharakat, szívószálakat, hiszen egyre több helyen kapható ezeknek a papír változata, kérjük inkább azokat. Ha nem muszáj ne vegyünk palackozott üdítőt, hanem vigyünk magunkkal kulacsot, amit újra tudunk tölteni. Kávézókban igyekezzünk elkerülni az elviteles pohár műanyag kupakját és inkább a fa pálcikát válasszuk kevergetéshez, ha erre van lehetőségünk. De az is sokat segít, ha csak szimplán kerüljük a műanyagba „agyon csomagolt” termékeket és inkább az üveg vagy papírcsomagolást választjuk, vagy kimérve vásárolunk ott, ahol erre lehetőségünk van. Próbáljuk meg kerülni az eldobható/egyszerhasználatos borotvákat és pelenkákat. Fontos továbbá a környezet tudatos nevelés és tájékozódás, ezzel lehet ugyanis a legjobban felhívni a figyelmet a projekt fontosságára.

Rá fogunk jönni, hogy ez az odafigyelés semmiféle kellemetlenséggel nem jár, mégis segítettünk, hiszen kevesebb műanyagszemetet termeltünk. Nem kell azonnal minden műanyagot száműzni az életünkből mert az egyrészt képtelenség másrész nagyon hirtelen és nagyon drasztikus lépés lenne, de ha képesek vagyunk fokozatosan váltani, akkor ez a fajta tudatos gondolkodásmód szépen lassan átalakulhat szokássá, amivel rengeteget tennénk a környezetünkért és saját életminőségünkért is. Arról nem is beszélve, hogy a műanyag kerüléséhez és helyettesítéséhez elég sok kitartásra és kreativitásra van szükség az alternatív megoldások terén, de ettől lesz igazán nagyszerű ez a challenge, aminek honlapján (www.plasticfreejuly.org) jelentkezve „hivatalosan” is részt vehetünk a kihívásban és emailünkön keresztül kaphatunk további kreatív ötleteket a feladat folytatásához, ha mi esetleg kifogynánk belőlük vagy csökkenne a motivációnk.

Összességében ez egy játékos, de nagyon hasznos és fontos kihívás, amiben mindenképpen megéri részt venni, ha csak erre a hónapra is, aztán ki tudja, akár még életmódváltás is lehet belőle.

Ne maradj le hasonló tartalmakról,
kövess minket Facebook-on!

A bejegyzés trackback címe:

https://masodfok.blog.hu/api/trackback/id/tr8614924180

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

steery 2019.07.06. 23:59:43

Ez kb. annyit ér, mint halottnak a málnakrém. A műanyagok okozta ökológiai károk még mindig eltörpülnek az egyéb, sokkal agresszívabb szennyezőanyagok hatásai mellett, mint a vizekbe kerülő háztartási, ipari vegyszerek és gyógyszer maradványok, nukleáris hulladékok, műtrágyák, bányásza.

steery 2019.07.07. 00:04:12

ti melléktermékek, stb. A tengerek pusztulása és halottá válása egy megállíthatatlan folyamat. Még csökkenteni sem tudjuk az emberi szennyezés mértékének növekedését sem, nemhogy visszafordítsuk vagy lenullázzuk vagy pláne megtisztítsuk a környezetet. Nem bölcs dolog ilyesmikkel áltatni a lakosságot, hogy ha 2-3 zacskóval kevesebbet veszel, akkor majd ezzel segítesz a környezeten, magadon, meg mindenkin. Pont az ilyen látszatintézkedések vezettek el a jelenlegi globális helyzethez is.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2019.07.07. 07:19:25

A liberalizmus a szennyezés oka.

Ezért teljesen értelmetlen egyéni szinten bármit is tenni.

csakférfi 2019.07.07. 07:19:28

@segar:
"Az Y és a Z -generációk tagjai semmiről (SEMMIRŐL!) nem hajlandóak lemondani, ami a kényelmüket szolgálja."

Sőt.....megsértve érzik magukat ha erről beszélsz nekik.
Lekezelnek.......őskövület...maradi....begyöpösödött...."kultúrálatlan"...stb. jelzőkkel illetnek.
Lelkuismeret?
Na .......az hiányzik nekik.
:)

csakférfi 2019.07.07. 07:23:30

@MAXVAL bircaman közíró:

"Ezért teljesen értelmetlen egyéni szinten bármit is tenni."

Ez így nem teljesen igaz.
Ha Te "teszel".......Te "tetted".....kissé nyugszik a "lelkiismereted".
Mástól meg csodát várni......értelmetlen vállalkozás.
:)

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2019.07.07. 07:26:14

@csakférfi:

Egyszerűen nem csinálsz hülyeségeket egyéni szinten, pl. nem veszel olyat, amit nem fogsz használni. Teljesen elég, sőt ezzel többet teszel. mint a nejlonzacskóellenes majmok.

csakférfi 2019.07.07. 07:34:06

@MAXVAL bircaman közíró:

Ugyan már.....!
Jársz fesztiválozni?

"A legnagyobb rendezvények után 4000-4500 köbméter hulladék marad a már elhagyatott területen. A helyszín takarítása átlagosan egy hetet vesz igénybe, amikor több százan igyekeznek mihamarabb visszaállítani az eredeti állapotot. Előfordult már olyan eset is, hogy egy özönvízszerű esőzés után a fesztiválozók a viharvert sátraikat hátrahagyva indultak haza, így a több ezer sátor elszállítása is a takarítóbrigád feladata lett."

www.google.com/amp/s/nlc.hu/szabadido/20150721/fesztival-utan-kepek-szemet/amp/

Ha papírt használsz...se sokkal jobb....de legalább kimélőbb.
:)

midnight coder 2019.07.07. 07:38:14

@csakférfi: Pontosan. Ez az egész zöld mozgalom alapja. Nem az élővilág megvédése a cél, hanem a Mozgalom. Igazából a kommunista gyökerek miatt olyan ez, amilyen. Anno a szocializmus tele volt ilyen mozgalmár faszságokkal amik pont csak az adott dolgon nem segítettek amire kitalálták.

Maga a mûanyag szemét mennyiségének a csökkentése persze üdvözlendõ, de ennél sokkal-sokkal fontosabb lenne, hogy a mûanyag szemét ne kerüljön ki a környezetbe. Európából eleve a mûanyagszemét töredéke kerül ki, ergo ha te itt Budapesten nem használsz mûanyag poharat, azzal pont nem oldasz meg semmit, mert hogy itt azért a mûanyag hulladék 99.9%-a zárt tárolóban végzi. Amit idehaza lehetne tenni, az első körben annyi, hogy ne dobáljuk el a szemetet az erdőbe, az út mentén, az utcán. Nekünk ezt lehetne első körben tenni a tengerek elszennyezése ellen.

midnight coder 2019.07.07. 07:42:51

Az igazán nagy dolog amúgy amivel lehetne csökkenteni a környezetszennyezést, az a tartós termékek gyártása. Pl. egy nylon harisnya ne menjen tönkre 3 használat után. Aztán a divatot adóztatnám meg de kurvára. Mert hogy csak azért lecseréltetni a ruhatárát a népeknek mert valami makimajom kitalálta hogy a patacipő a menő meg az olyan farmer ami gyárilag szakadt, finoman szólva is felesleges.

szepipiktor 2019.07.07. 10:28:45

Olvasva a kommenteket - és egyetértve a legtöbbel - nem érdekes, hogy ezek az aktivista alapú környzetevédők redre egy-egy pici kis problémát ragadnak ki és azt világméretűre felfújva - a saját agtit-prob munkáikhoz használják fel?
Valóban ez a generáció képtelen a komplex gondlkozásra?
Képtelenek a problémák alapjait felismerni és nem egyes következményeket a zászlójukra tűzni és körbehordozni a világon? Na nem a világon, csupán az ő életterükben, az interneten, a fészbúkon, a blogok és portálok világában, azaz a világ egy pici részében - de ezt is az egész világnak hazudják.
Ebben a "műanyagos" dologban sem a műanyag a probléma, hanem hogy szemetel az ember és az olcsóbb utat választva a szemetet mondjuk a tengerbe önti!
De ez a poszt is a műanyag ellen harcol, nem a szemetelés ellen.
Olvashattunk a napokban egy másik "okos" aktivista megoldást a felmelegedésre, hogy több fát kell ültetni. Igen és a fulladás ellen is megoldás a levegővétel.
Hogy fát csak adott helyre és mennyiségben ültethet az ember? magasrósz szrik rá a NGO-alapú aktivista, ahogy szerintük a világ telepakolható szélkerékkel, a napelemekkel is lefedhető a Föld felszíne (és pont az aktivisták által kiabált problémák szenvednek további ütéseket, a környzetvédelem vagy a élelmiszreprobléma. Ja és a faültetés és a napelemfarmok sem éppen kompatibilisek egymással.
Sajnos egyre jobban fény derül az NGO-k pénzelte aktivizmus károsságaira, és ebből csak az egyik rész a ocsmány bolsevik alapú, ifjúkommunista viselkedésforma, a nagyobb, hogy a multik gazdasági érdekeit szolgálják ki a tevékenységükkel.

csakférfi 2019.07.07. 11:45:20

@szepipiktor:
Most egyetértek Veled!

"Az index szerint"......ezt tetszett!
:)
süti beállítások módosítása
A PPKE JÁK HALLGATÓI LAPJÁNAK BLOGJA