Nemzetközi Büntetőbíróság eljárását szimuláló angol nyelvű perbeszédverseny nemzetközi fordulójában vett részt egyetemünk ötfős csapata, Hágában. A rangos nemzetközi versenyen 69 egyetemi csapat leendő jogászai vettek részt, a Nemzetközi Büntetőbíróság anyagi és eljárási szabályai alapján folytatva le egy fiktív ügyben a tárgyalás előkészítés írásbeli és szóbeli vitáját.
Hallgatói kiemelkedően jól teljesítettek, anyanyelvű csapatokkal mérkőztek, önzetlen csapatmunkával, magas szintű angol nyelvi vitakészséggel méltón képviselték karunkat, egyetemünket. Az alábbiakban következzék egy beszámoló tőlük a verseny izgalmairól, s az azt megelőző felkészülésről.
„Megtiszteltetésként éltem meg, hogy csapat tagjaként működhettem közre és indulhattam el a versenyen. Úgy érzem, rengeteget tanultam egyrészt saját magamról, másrészt a csapaton belüli közös munka fontosságáról és értékéről. Nagy élményt jelentett számomra az, ahogyan egy konkrét eset kapcsán sajátítottuk el a nemzetközi büntetőjog főbb ismérveit, joganyagát, és ahogy közös együttműködés révén jutottunk el odáig, amit végül a versenyen előadhattunk. Ennek kapcsán úgy érzem, különösen sokat profitált mindegyikőnk abból, hogy megtapasztalhattuk, milyen több szemszögből, több nézőpontot figyelembe véve érvelni és cáfolni, a hirtelen jött kérdésekre, problémakörökre azonnal és minél nagyobb hatékonysággal reagálni, s mindezt közösen, egész éves együttműködés révén megvalósítani.”
Dankó Anna
„Nagy megtiszteltetés volt számomra, hogy részt vehettem a versenyen. A legnagyobb élmény talán az volt, hogy olyan emberekkel találkozhattunk, akik munkásságát adott esetben fel is használtuk a felkészülés során, vagy akik személyesen részt vettek mondjuk a Római Statútum, vagy az ahhoz kapcsolódó kampalai módosítások megalkotásában. Ezenkívül nagyon inspiráló volt látni, hogy a világ különböző pontjairól érkező csapatok hogyan érvelnek, hogy közelítik meg ugyanazt a problémát. És természetesen az élmény nem lett volna ugyanolyan a csapattársaim nélkül. Nagyon hálás vagyok, amiért velük vehettem részt a versenyen, és úgy érzem, tényleg nagyon jól tudtunk együtt dolgozni.”
Benkő Eszter
„A versenyre való készülés által és maga a versenyben való részvétel a teljesítőképességet mind csapat-, mind egyéni szinten fejlesztette. A legjobb élményemnek azt tartom, hogy Hága homokos tengerpartján az első nap tűző napsütésben a perbeszédemet gyakorolva napoztam, és eszembe jutott, hogy igen, ezt tudnám csinálni egy életen át, majd amikor tudtam, leégés fenyeget, felálltam és féltem, ez nem tart sokáig. Tévedtem. A verseny teljes ideje alatt és még a mai napig eszembe jut az érzés, amit ez a csapat adott. A folyamatos készülés és talpon maradás, a feszült figyelem minden apró részletre, a csoportos erőfeszítés a cél érdekében, a mesterien megszerkesztett perbeszédek belevésték magukat neuronjaim hálójába, és a mindennapjaim részévé váltak. Helyesbíteném kijelentésem, hogy legjobb élményem volna. Ez nem élmény, ez életérzés.”
Kerekes András
„Bármely moot courton való részvétel folyamán hatalmas szakmai tapasztalatra lehet szert tenni, és ez alól az International Criminal Court hágai megmérettetése sem képez kivételt. A személyes tapasztalatok közül a legélénkebben az első fordulónk előtti izgalom maradt meg, amelynek helyét egyből átvette az adrenalin, amikor kiálltam a bírók elé. Mindenkinek, akit érdekel a nemzetközi jog, javaslom a moot courtos részvételt, hiszen tankönyveken túlmenő tudással gazdagodhatnak, arról nem is beszélve, hogy rengeteget tanulhatnak a csapatmunka fontosságáról.”
Schimert Tamás
„Visszatekintve, szerintem arról szólt ez a 8-9 hónapnyi felkészülés, hogy próbáljuk kitapogatni a saját és egymás határait is: szakmailag, hallgatóként, csapatjátékosként, de elsősorban emberileg. Szerintem azt nyertük ezzel a versennyel, hogy már pontosan tudjuk, a határaink közel sincsenek ahhoz, amit a felkészülés elején gondoltunk – sokkal többre vagyunk képesek a verseny, a csapatmunka és a megszerzett tudás tükrében. Elképesztően hálás vagyok, hogy együtt dolgozhattam a srácokkal, mert ebben a felállásban valószínűleg sosem kerültünk volna össze, és nagyon kár lett volna érte.”
Kiss Dóra
Mindannyian hálásan köszönjük felkészítőink, Ádány Tamás Tanszékvezető Úr és Unger Anikó Tanárnő, segítőkészségét és fáradozását a közös munka és az egész éves felkészülés során.
Köszönjük egyetemünknek a lehetőséget, hogy részt vehettünk ilyen kaliberű versenyen, s hogy mind szakmailag, mind emberileg gazdagabban térhettünk vissza.