HANICH VERONIKA
Egy előző interjúnk alkalmával nagy vonalakban már megismerkedhettetek a Széchenyi István Szakkollégiummal. Sorozatunk folytatódik. Ezúttal is Vas Katával, a Széchenyi István Szakkollégium egyik diákjával beszélgettem. Aktuális témánk a februártól kezdődő programsorozatukra összpontosít, az Elsős Kurzusokra.
Akinek –ennek ellenére - még esetleg fenntartásai maradtak a jelentkezéssel kapcsolatban, ne habozzon, látogasson el hozzájuk és ismerkedjen meg velük és munkásságaikkal.
- Előjáróban, mik is ezek az Elsős Kurzusok?
Ha úgy érzed, elveszel a tömegben, és nincs elég lehetőséged hallatni a hangod az egyetemi sokfős előadásokon, van számodra egy jó hírünk: A SZISZ idén tavasszal is meghirdeti Elsős Kurzusait első- és másodéves hallgatók részére. Az EK-k olyan kötetlen, kiscsoportos beszélgetések, melyeket a kollégium tagjai tartanak Nektek az egész félév folyamán. Ha ellátogatsz valamelyik EK-ra, bepillantást nyerhetsz a koli szakmai működésébe, megismerheted a SZISZ tagjait és a többi érdeklődőt - és persze korlátlanul kifejtheted a véleményed egy számodra érdekes témában.
- Az érdeklődök a kurzusokon megismerkedhetnek a különböző képzésekkel, melyek ezek?
A kínálat egyik nagy csoportját a sávos kurzusok képezik: ezek a kollégiumi szakmai rendszer mintájára jöttek létre, így ha ellátogattok valamelyikre, a sávrendszerünk alapját képező négy tudományterületbe kóstolhattok bele. A Law&Economics kurzus esetében a közgazdaságtan eszköztárának segítségével igyekszünk feltárni a jogalkotás mögött rejlő motivációkat és hasznossági tényezőket. A Kormányzati gazdaságtan kurzus keretében rövid elméleti alapozást követően public choice és a public finance világába kóstolunk bele. Beszélgetünk elméleti modellekről, játékelméletről, választásokról, ideológiákról, és még sok másról. A Pénzügyi közgazdaságtan kurzus során aktuális híreken, vagy éppen egyes eseteken keresztül ismerünk és értünk meg olyan hétköznapi és sokat emlegetett folyamatokat, mint az államadósság vagy a hitelezési folyamatok. A Szociológia kurzus keretében igyekszünk különböző társadalmi problémák mélyére látni, hétről hétre rákérdezünk a világra, hogy ezt követően még több kérdést találjunk.
- Milyen egyéb programmal készültök még?
A másik nagy csoport, az ismeretbővítő kurzusok a legkülönbözőbb érdeklődési területeket is lefedik: A Világ Aktuál EK-ra járókkal betekintünk a nemzetközi események színfalai mögé, elsajátítva a legfontosabb és a legfrissebb nemzetközi politikaelméleti irányzatokat. A Business EK-n az üzleti élet gyakorlatiasabb oldalára világítunk rá, és más nézőpontból is megközelítjük a stratégiaalkotás kérdéskörét, a multik marketing tevékenységét vagy a pénzügyi világ rejtelmeit. A PolitIKON EK-n a politikatudomány néhány alapvető témáját, felvetését járjuk körül, újszerű fókusszal. A rendszertelenül megrendezésre kerülő Budapest és Gasztro EK-kon pedig bejárjuk Budapest rejtett zugait, illetve megismerjük egy-egy ország vagy nép étkezési szokásait egy közös főzés és beszélgetés keretében.
- Mi a teendője annak, aki most szeretne csatlakozni?
Jelentkezésre az egész félév során lehetőség van, egészen az utolsó kurzusalkalmakig. A kurzusok közül bármennyit meglátogathatsz, és az sem gond, ha csak egy-egy alkalmon tudsz jelen lenni. Az időpontok a kurzustartók és a jelentkezők közös megegyezése alapján alakulnak, igyekszünk rugalmasan a Ti igényeitekhez igazodni.
- Hol lehet az EK-ról egyéb információkat megtudni?
Az EK-ról a szisz.hu/ek_aktuális oldalon olvashatsz még többet. Ha pedig bármelyik kurzus felkeltette az érdeklődésedet, jelentkezz bátran az ek@szisz.hu címen!