Másodfok

Ahol az igazság lakozik

2014. május 06. - Másodfok

ÁDÁM FLÓRA JULIANNA

Április utolsó hétvégéjén immár negyedik alkalommal került sor egy igazán különleges programsorozatra Budapest100 címmel. Az esemény lényege az, hogy minden olyan ház csatlakozzon hozzá, amelynek az építése száz évvel ezelőtthöz kapcsolódik: ekkor kaptak építési engedélyt, ekkor volt az alapkőletétel, ekkor adták át stb., és nyissák meg kapuikat a nagyközönség előtt. Ezek lehetnek lakóházak és intézmények is. Az intézmények általában profin szervezett programokkal készülnek, a lakóházak pedig fotótárlattal, pince- és padláslátogatással, piknikkel, bolhapiaccal, melynek bevételéből a házat újítják fel: biciklitárolót készítenek, kicserélik a postaládákat, lefestik a gang korlátait.

A rendezvény célja elsősorban, hogy felhívja a figyelmet a körülöttünk lévő épületekre, valamint azokra az emberi értékekre, amelyek minden nap körülvesznek bennünket. Én így kaptam lehetőséget arra, hogy bejárjam a Kúria épületét.

A Kúria jelentőségét szerintem senki sem vitatja, és éppen ezt hangsúlyozza az Igazságügyi Palota (Markó utca 16.) pompája is, amelyben a Legfőbb Ügyészséggel és a Fővárosi Ítélőtáblával együtt működik. Az épületet 1913-ban kezdték el építeni Fellner Sándor tervei alapján azért, hogy az addig szétszórtan működő igazságügy-minisztériumnak otthont adjon. 1918-ra készült el és különböző minisztériumok váltották egymást benne. Magyarország legfelsőbb bírósága 1980-ban költözött ide, korábban a mai Néprajzi Múzeum épületében ítélkezett, amelyet Hauszmann Alajos tervezett.

A rendezvény keretében az elmaradhatatlan biztonsági vizsgálat után az érdeklődők választhattak, hogy önállóan vagy idegenvezetővel kívánják-e bejárni az épületet. Én az idegenvezetőt választottam, s jól döntöttem, mert számtalan olyan információt tudtam meg, ami az egyszerű vendég számára nem derül ki elsőre. Így például felhívták a figyelmem, hogy a palotában több helyen is megfigyelhető a római vesszőnyaláb, a fasces díszítő motívumként. Ezt a lictorok, a Római Köztársaság törvényszolgái hordozták bal kézzel a bal vállukra támasztva, s így kísérték a bíráskodó praetorokat. Továbbá megtudtam, hogy az épület előcsarnokában akár Werbőczy Hármaskönyvét is megtekinthetem több törvénytárral és a hagyományos bírói, ügyészi és ügyvédi öltözetet bemutató bábukkal egyetemben. Erre azért kellett külön felhívni a figyelmet, mert ahogy beléptem az épületbe, rögtön egy monumentális szobor vonta magára a figyelmem és sokáig el sem engedte. Ez nem volt más, mint Justitia szobra, amely a régi Igazságügyi Palotában emeletnyi magas talpazaton állt, most pedig jobb híján itt az előcsarnokban. Az istennő vaksága azt szimbolizálja, hogy az igazságos jog nem tesz különbséget az egyes emberek között, a kard a jog hatalmának a jelképe, a kezében tartott egyensúlyban álló mérleg pedig a felek azonos jogait tükrözi. A szobor 3 méter magas és közel 12000 kg, így eltart egy ideig, míg a látogató be tudja fogadni az élményt.

Az idegenvezetés alatt megtekinthettük a Kúria elnökének a dolgozószobáját és a fogadótermét, amelyet egy több mint 300 éves faliszőnyeg díszít. Majd továbbmentünk a Díszterembe, amely elsősorban tárgyalóteremként funkcionál a nagyobb közérdeklődéssel kísért ügyeknél, ezenkívül értekezleteket tartanak itt és külföldi delegációk fogadására is szolgál. A teremben lehetőségünk volt egy rövid kvízt kitölteni az eddig elhangzott információkkal kapcsolatban, majd továbbmehettünk megtekinteni a rabmegőrzőt (kellőképpen elrettentő élmény), majd bírósági fogalmazók által „előadott” bírósági tárgyalásokon vehettünk részt – volt miből választani a személyiségi jogi pertől kezdve a garázdaság miatti perig.

Ami az épület megtekintése során bennem a legnagyobb nyomot hagyott, az a díszterem előtti folyosón feltüntetett idézet Mailáth György kúriai elnöktől 1882-ből, de az egész épület monumentalitása és szépsége véleményem szerint méltó a legfőbb bíróságnak.

Kedves Olvasók, aki érdeklődik, hogy mi folyik a mindennapokban e gyönyörű épület falai között, annak ajánlom az Ítélet következő számát, ahol megismerkedhet a bíróságokkal, mint gyakornoki helyekkel!

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://masodfok.blog.hu/api/trackback/id/tr106120521

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása
A PPKE JÁK HALLGATÓI LAPJÁNAK BLOGJA