A. B. CHRONOS
A következő romkocsma az előzőekben bemutatott három jellemző (romos, sajátos kinézetű és olcsó) alapján nem sorolható teljes biztonsággal a romkocsmák közé, ugyanis nem egy romos épületben található. Azonban a másik két jellemző teljes mértékben illik rá (az olcsóság még jobban, mint az Ellátó Kertre), így én továbbra is ide sorolnám, de ennek eldöntését az olvasóra bízom.
Körutunk következő megállója a rossz idő miatt egy fedett hely lett, mely nincs messze az említett Ellátó Kerttől sem. A Garzon Café meglehetősen forgalmas helyen fekszik (a Wesselényi utcát keresztező Kazinczy és Nagy Diófa utca között), így ismertebb is italozó körökben. De kézzel rajzolt, ódon bútorokat ábrázoló narancssárga tábláival a pusztán arra járó emlékezetében is megmarad.
A Garzon Café nem árul zsákbamacskát: a betérő vendég valóban egy garzonlakással szembesül. A vendéglátó helyiség ugyanis ötletesen egy hetvenes évekbeli lakásként lett berendezve, melyben megtalálható mind a konyha, mind a nappali és a dolgozó is (a hálószoba gondolom már túlzás lett volna). A belső tér egy nagyjából téglalap alakú helyiséget ölel fel – ezen kívül csak a mosdók vannak –, melynek utcára néző része ugyancsak múlt századi (kerek) kávézóasztalokkal és székekkel lett berendezve, míg a fal felőli oldalakon találhatjuk a „lakás szobáit”. A bejárat mellett jobbra rögtön a konyha található, melyben egy fiókos konyhai asztal található ugyancsak fiókos konyhai székekkel (gyakorlatilag hokedlikkel), a falon csempe és zománcozott edények, piros-fehér kockás terítő és függöny. A kis konyhát a nappali követi (sötétzöld) pöttyös tapétával, ahhoz illő bőr fotelekkel és kanapéval. Végül a dolgozószoba szintén eltérő tapétával, kárpitozott székekkel és egy kinézetre is özönvíz előtti rádióval. A sort maga a bárpult zárja, mely az egyetlen – nekem túlságosan is – modern része a Garzon Cafénak: a hatalmas narancssárga műanyag bárpult és LED lámpák praktikusak az italvásárlást illetően és egyben ellensúlyozzák a helyiség többi részének visszamaradottságát, elkerülve így a lepusztultság érzetét az emberben. A helyiség végében található „kötelező” nagyképernyős tévén pedig figyelemmel kísérhetjük a focimeccsek állását is.
Az egybefüggő helyiséget a korszakra jellemző további dekoráció is kiegészíti, melyek művészi módon funkciójuktól eltérő módon vagy pozícióban lettek felhasználva. A nappali falából merőlegesen áll ki az ernyős állólámpa, a kis asztalkán álló ócska, vélhetőleg kibelezett, de a kiálló vezetékből következtethetően még valamire használható tévé a plafonról lóg le fejjel lefelé, a dolgozószobában pedig a képek közé lett felerősítve az írógép is. Találhatóak még üres képkeretek a plafonon, a mosdóban telefon és még sorolhatnám: a Garzon Caféban akármennyi időt is tölt el az ember, mindig talál valami új, addig fel nem fedezett megmosolyogtató dolgot.
Hogy a másik fontos témára is rátérjek: a bárpultosok itt is kedvesek és habár külön ételbár nincs, ropi és melegszendvics bármikor kapható. Az italok árai már kellemesebbek az Ellátó Kertben tapasztaltaknál: csapolt és üveges sör is 450-600 Ft-os áron kapható (még Fácán is, ami nagy kedvenc), a röviditalok pedig 600-700 Ft-os áron vásárolhatóak. Sajnos azonban a Garzont is utolérte az EU kompatibilis 2 és 4 cl-es mértékegység, így a „feles” itt már nem felel meg nevének. A bővebben érdeklődők egyébként a Garzon Café meglehetősen stílusosan összerakott honlapjáról megismerhetik a teljes itallapot is (bár valószínűnek tartom az ott feltüntetett árak alapján, hogy az elég régen lett már frissítve).
Összességében elmondható: a Garzon Café egy igen kellemes és ötletesen megalkotott vendéglátóipari egység, ahol kellemesen el lehet tölteni egy estét és felfedezni minden zegét-zugát. Hétvégén eléggé meg is szokott telni, ezért ajánlottabb inkább valamikor hétköznap betérni ide, ha tényleg szeretnénk nézelődni is.
Elérhetőségek:
Cím: 1075 Budapest, Wesselényi utca 24.