Harminc évvel ezelőtt úgy zajlottak a beszélők a büntetés végrehajtási intézetekben, hogy a hozzátartozók látogatási időben élelmiszert vittek be családtagjuk vagy ismerősük részére. Már a kilencvenes években is tudták, hogy gyümölcsöket nem lehet behozni, mert abba kábítószert fecskendezhetnek, viszont ez a fajta tilalom a tortákra vagy a sült húsokra nem vonatkozott. Ez utóbbiak beengedése azonban nagymértékű figyelmetlenségre vallott, hiszen nem hogy kábítószernek, hanem pénznek vagy mobiltelefonnak a becsempészésére is nagyfokú lehetőséget biztosított.
Mai vonatkozásban ilyen és ehhez hasonló csempészések már nincsenek, sőt mondhatni, hogy szinte lehetetlennek is bizonyulnának. Napjainkban a kábítószer csempészés széles körben megvalósulhat, többek között levelezéssel, látogatással vagy külső munkavégzéssel. A levelezés szigorú biztonsági ellenőrzésen megy keresztül, amely magába foglalja a levél felbontását is, így könnyen kiszűrhető, hogy a levél nem tartalmaz-e biztonságra veszélyes információt vagy valamilyen egyéb tiltott tárgyat. Ennek a segítségéül kiképzett kutyák is igénybe vehetők. Fontos, hogy az elítéltnek a védőjével, hatósággal vagy nemzetközi szervezettel való levelezése nem ellenőrizhető. Ha feltehetően a levélváltás nem az előbb említett személy vagy szervek között folyik, fel lehet bontani a papírt, de kizárólag az elítélt jelenlétében. Aki az erre vonatkozó szabályokat megszegi, az ellen fegyelmi vagy büntetőeljárás indítható. Látogatók közül ki kell zárni azt, akinek magatartása veszélyt jelenthet az intézet biztonságára, különösen akkor, ha már rajta kapták tiltott szer vagy tárgy bevitelén. Meghatározott időben és gyakorisággal kerülhet rá sor, így az intézet előre tud tervezni, az érkezésre megfelelő számú személyzetet biztosítani. Egy időben maximum két kiskorút és két nagykorút fogadhat. Ahhoz, hogy a kábítószer semmilyen úton-módon ne kerüljön se ki, se be, a börtönben lévő elítéltet is megmotozzák, átvizsgálják. A korábbi hatályos rendelkezések szerinti csomagküldési folyamat is bonyolultnak bizonyult, ugyanis szigorú ellenőrzésen ment keresztül a küldemény, míg eljutott a címzetthez. Ennek során pl. a cigarettadobozokból szúrópróbaszerűen kivettek néhány szállal, szalámirudakat darabokra vágták, zacskós élelmiszereket kinyitották, tubusos termékeket felnyitották, porokat kiöntötték stb. Azonban 2018. július 1-jétől új szabály lépett hatályba, amely alapján már egyáltalán nem küldhető csomagban tisztálkodási szer, élelmiszer, vagy más dohánytermék. A szükséges ellátásokat a hozzátartozó biztosíthatja jogszabályban meghatározott módon a büntetés-végrehajtási intézményen belül ellenérték megfizetése mellet. A vásárlás webshopon keresztül történik, ahol több különböző árkategóriájú csomag megrendelése biztosított az ott működő üzletből. Így az intézet lehetővé teszi, hogy a kapcsolattartó vagy havonta választ interneten keresztül az összeállított termékek közül, vagy postai úton küldhet gyógyszert, orvosi segédeszközt, kegytárgyakat, imakönyvet, írószereket stb., de csak negyedévenként (kivéve lábbelik, ruhák esetében).
A fő kérdés azonban még hátra van: micsoda és milyen módon kerül be a büntetésvégrehajtási intézetbe? Az egyik leggyakoribb és legnépszerűbb gyógyszer a Rivotril, amelynek viszonylag könnyű a beszerzése, ugyanis szakorvos vagy pszichiáter javaslatára a háziorvos is felírhatja. Alacsony áron kapható, így megvásárlása nem okoz nagyobb anyagi kiadást. További előnye, hogy nem minősül kábítószernek, ezért ha valamelyik őr elkobozná a rabtól, akkor nem indítanának ellene büntetőeljárást, csak fegyelmit lehetne kezdeményezni. Csomagolását korábban sokféleképpen megoldották, egyik leggyakoribb megjelenése a rivotrilos csokoládé volt. Olvasztott csokoládét ráöntötték a gyógyszerekre, amely megszilárdulva úgy festett, mint egy tábla rizses csoki. De belekeverték még mogyorókrémbe, zacskóslevesbe és kávéporba is, bár ezek esetében a fogyasztó nem látta előre a bevett mennyiséget, de mégsem gátolta meg ennek a használatában. Átlagosan előírt mennyiség napi 1-2 szem tabletta, azonban van, hogy a börtönben 30-40-et is bevesznek. Fontos, hogy enyhe nyugtatószer is, így képes kiküszöbölni a heroin elvonási tüneteit, ezért valamilyen módon és formában helyettesíti is azt. Egy konkrét eset alapján az egyik elítélt nehezen hozzájutott a heroinhoz, viszont nem volt megfelelő eszköze, amivel közvetlenül a vérébe juttathatta volna azt. Így az rabtársával együtt egy tollbetétből csináltak maguknak egy fecskendőt, azt eltörték, majd a végét kihegyezték egy gyufa smirgli segítségével. Az alkar és a felkar közötti hajlatba található ütőérbe először az egyik beszúrta, ezután a heroint a szája segítségével bejuttatta a tollbetétbe, ami által az bele tudott folyni a vérébe. Ezt követően a társa is használatba vette az eszközt, hogy beadja magának a drogot.
Azon elítéltek számára, akik a szabadságvesztés végrehajtása előtt rendszeresen fogyasztottak kábítószert, a büntetés-végrehajtási intézménybe történő befogadás után lehetőséget kapnak a kábítószermentes élet körülményeinek megteremtéséhez. Az ilyen fogvatartottak esetében a börtön falain kívül nagy valószínűséggel nem történt volna meg a legszokás, vagy az arra irányuló első lépés.