Milyen egy Erasmus Franciaországban? Milyen előnyökkel és nehézségekkel jár a mobilitás és mindezt mennyire nehéz megvalósítani? A 2020-as tanév második félévét Lilleben töltöm Erasmuson és ezek a kérdések engem is foglalkoztattak kiutazásom előtt. Kétrészes cikkemben igyekszem átadni a legtöbb szükséges és hasznos információt, amelyek segíthetnek megtervezni egy külföldi félévet, vagy csak megismerni a mobilitást.
Az Erasmusról szóló beszámolók rendszerint nem térnek ki egy lényeges elemére a mobilitásnak: a folyamat kezdetére. Pedig ahhoz, hogy teljes képet kapjunk a procedúráról ezt is meg kell ismernünk.
A jelentkezéshez szükségünk van magyar és a célország nyelve szerinti motivációs levélre, egy önéletrajzra, tanulmányi átlagot, nyelvtudást, illetve egyéb szakmai tevékenységet igazoló dokumentumokra. A folyamat során hozzáférést kapunk egy komplikált online felülethez, amelyre rengetegféle adatot fel kell vinnünk. Ez a jelentkezéskor soknak látszik, de a bonyolult folyamat működtetéséhez szükséges. Vár ránk továbbá egy írásbeli műveltségi teszt, valamint egy elbeszélgetés. Az eredményt főképp a tanulmányi átlag, az egyéb tevékenységek, az elbeszélgetés és a teszt alapján számítják.
Amennyiben elnyertük az ösztöndíjat érdemes azonnal elkezdeni a megfelelő információk összegyűjtését és a részletek megtervezését. Időben a legsürgetőbb tényező a megfelelő szállás megtalálása és lefoglalása. E tekintetben a kollégium és a magánszállások közül választhatunk. Habár a kollégiumok rendszerint jó közösséget és feledhetetlen élményeket tartogatnak az ott lakóknak, sajnálatos módon a Lilleben működő kollégiumok szinte megfizethetetlen árfekvéssel operálnak egy nem helyi jövedelmi viszonyok közül érkező számára. Aki mégis a kollégiumot választja annak érdemes tudnia, hogy Lilleben nem az általánosan megszokott, hatalmas, több száz szobás kollégiumok működnek, hanem egy, a városban, főleg az egyetem környékén, több ponton is kollégiumokat üzemeltető szervezet, az AEU. Ennek a szervezetnek régi 6-7 szobás házai vannak – Lille belvárosában nagyrészt ilyen házak találhatóak – amik nagyon hasonlóak az itteni magánszállásokon fellelhető szobákhoz. Ha ide akarunk jelentkezni akkor azt célszerű minél előbb megtenni, mert ezek a helyek nagyon gyorsan elfogynak.
Franciaországban létezik egy állami, szociális alapú lakástámogatási forma (CAF), amelyet az Erasmusos diákok is igénybe vehetnek. Az összeg az anyaország szerint kerül meghatározásra, a Magyarországról érkezők általánosan havi 100 eurót kapnak. Az ügyintézés bonyolult és nagyon hosszú folyamat, a cikk íráskor még csak az első fázisban tart, így nincs lehetőségem biztos információkkal szolgálni.
A kint teljesítendő tárgyakról és egyéb információkról a Francia Erasmus koordinátor ad tájékoztatást e-mailben. Sajnos a koordinátorral való kommunikáció nagyon nehézkes, az e-mailekre csak elvétve válaszol és azt is nagy késedelemmel, telefonon pedig soha nem elérhető. Nagy baj viszont nincs, mert a minimálisan szükséges legfontosabb információkat megkapjuk, az itthoni Erasmus iroda pedig készségesen segít a felmerülő problémák megoldásában.
Fontos tudni, hogy a félév nagyon korán, január 6-án elkezdődik (ezen a napon van az első eligazítás is), így lehetőség szerint ehhez a dátumhoz kell igazítani a vizsgaidőszakot és a kiutazást.
Az Erasmus megszervezése a kezdetekben sok nehézkes ügyintézéssel jár, de amint sikerül kijutni a célegyetemre az egész folyamat értelet nyer. A francia kultúra és gasztronómia, valamint a közösség is teljes mértékben megéri az erőfeszítéseket.