Másodfok

Erasmus Franciaországban - 1. rész

Balázs Barnabás

2020. március 30. - Másodfok

Milyen egy Erasmus Franciaországban? Milyen előnyökkel és nehézségekkel jár a mobilitás és mindezt mennyire nehéz megvalósítani? A 2020-as tanév második félévét Lilleben töltöm Erasmuson és ezek a kérdések engem is foglalkoztattak kiutazásom előtt. Kétrészes cikkemben igyekszem átadni néhány szükséges és hasznos információt, amelyek segíthetnek megtervezni egy külföldi félévet, vagy csak megismerni a mobilitást.

bala_zs_barnaba_s_erasmus_franciaorsza_gban.jpg

Az Erasmus félévet megtervezni és lebonyolítani nem egyszerű. Sok szervezés és utánajárás szükséges hozzá, ám az élmény mindenért kárpótol. Ebben a cikkben inkább a kinti életre és egyetemre fókuszálok, majd a cikk később megjelenő második részében a szervezéshez szükséges technikai tanácsok lesznek találhatók.

Aki Franciaországba akar Erasmusra menni számos egyetem közül választhat – sokszor egy városban több egyetem is elérhető – ám kevés olyan hely van, ahol lehetőség van kizárólag angolul tanulni. Ez részben a francia mentalitásnak köszönhető, ők ugyanis kiemelt figyelmet fordítanak a francia nyelv népszerűsítésére. Azonban arra az esetre, ha valakinek nem lenne elegendő nyelvtudása az egyetemi követelmények teljesítéséhez (nálam is ez volt a helyzet), a lillei egyetem kiváló választás. Itt ugyanis széles körben tanítanak európai és nemzetközi jogi tárgyakat, szem előtt tartva, hogy ezeken a területeken elengedhetetlen az angol nyelvtudás.

Az egyetem oktatási rendszere részben eltér az otthon megszokottól, de bőven találunk hasonlóságokat is. A kötelező tárgyak itt is előadásból és gyakorlatból állnak, a szabadon választhatók (itt nincsenek, elkülönítve, külön nevesítve) pedig eladásból, amelyen azonban sokkal több interakció történik a hallgató és a tanár között. A tárgyak teljesítéséhez szinte kivétel nélkül esszé és prezentációs kötelezettség tartozik, valamint elvárják az aktív órai munkát. Érdemes megjegyezni, hogy az itteni hallgatók ennek megfelelően valóban aktívak és részt vesznek az óra folyamatában, sok kérdéssel egészítve ki azt. Azonban bőven találunk elemeket a frontális oktatásból is. Amikor nem folyik párbeszéd vagy vita, a hallgatók gyakorlatilag kivétel nélkül, mindannyian folyamatosan, szint szó szerint jegyzetelik le az elhangzottakat. Ennek az az oka, hogy itt nincs tankönyv és bár legtöbb esetben az előadáshoz tartozó diák elérhetőek és szinte minden órára fel van adva háziolvasmány, a vizsgához való felkészüléshez leginkább a jegyzetekre lehet támaszkodni.

A cikk írásakor a félév még csak a szorgalmi időszaknál tart, így a vizsgákról csak kevés információ áll rendelkezésemre. Valószínűleg később sem fogok találkozni az itt megszokott vizsgarenddel, mert a COVID-19 járványnak köszönhetően az egyetemek határozatlan ideig zárva tartanak.

Az itteni közösségre egyáltalán nem lehet panasz. Nem meglepő, hogy a szemeszterenként kialakuló nemzetközi közösség mindenki számára maradandó élményt nyújt. Álmomban sem gondoltam volna, hogy a félév során ennyiféle embert lesz lehetőségem megismerni (a teljesség igénye nélkül: spanyol, mexikói, olasz, portugál, brazil, Egyesült Államokbeli, kanadai, kolumbiai, ruandai, kongói tanulók). Az egyetem kiváló nemzetközi kapcsolatokkal rendelkezik, így a számos külföldi diák mellett különböző nemzetiségű tanárok óráit is megismerhettünk szerte Európából, de még a Harvardról is.

Az Erasmusos közösség sokféle programot szervez magának, amelyeknek része az utazás is, hiszen Lille ilyen szempontból is kiváló helyen van. Számos népszerű nagyváros elérhető innen alig kétórás buszúttal vagy TGV-vel.

A francia embereket sokan zárkózottnak tartják és az a hír járja, hogy nem szeretnek angolul beszélni. Jómagam semmit nem tapasztaltam a zárkózottságból, többen nyitottak voltak a kapcsolatteremtésre. Angolul viszont a hétköznapi életben valóban nem igazán beszélnek, ám ezt zömében a nyelvtudás hiánya okozza. Az egyetemen azonban szinte kivétel nélkül mindenki tud társalgási szinten kommunikálni.

Az Erasmus életre szóló élményt jelent, amelyet kár kihagyni. A cikk következő részében egy-két gyakorlati információ lesz olvasható, amelyek segíthetnek az utazásszervezésben, illetve a megérkezés után.

Ne maradj le hasonló tartalmakról,

kövess minket Facebook-on és Instagram-on!

A bejegyzés trackback címe:

https://masodfok.blog.hu/api/trackback/id/tr7715564642

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása
A PPKE JÁK HALLGATÓI LAPJÁNAK BLOGJA