Március 3-án karunkon üdvözölhettük Dr. Fábry Kornél atyát, a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus Főtitkárát. Betekintést nyerhettünk a NEK szervezésébe és programjába, emellett pedig hallhattunk az eucharisztikus csodákról, a keresztények küldetéséről, a Misevlogról – egy csipet humorral fűszerezve.
Kornél atya felvezetésképpen ismertette a Kongresszus rövid történetét. A kezdeményezés múltja 1874-re nyúlik vissza, amikor Emilia Tamisier, egy dél-franciaországi asszony indított zarándoklatot Avignon-ba.
Az azóta világméretűvé vált eseménysorozat minden negyedik évben kerül megrendezésre, eltérő helyszíneken.
Az egyhetes rendezvény célja, hogy összegyűjtse a világ keresztényeit, felhívja a figyelmet az oltáriszentség jelentőségére és erejére; valamint a nem hívők megszólítására is figyelmet fordítanak a szervezők.
Ferenc pápa 2016-ban jelentette be, hogy a 2020-as, 52. alkalommal megrendezésre kerülő Kongresszusnak hazánk lesz a házigazdája. A több, mint három éve tartó előkészítési folyamatba a szervezők bevonták az ország plébániáit is, illetve tájékozódtak az előző évek tapasztalatairól is .
Budapest nem először ad otthont a NEK-nek, hiszen 1938-ban már itt üdvözölhettük a rangos eseményt.
Kornél atya azt is elárulta, hogy a ’38-as rendezvénynek máig megtaláljuk a nyomait a fővárosban, hiszen ekkor készült el a Lánchíd díszkivilágítása, illetve a Hősök tere is ekkor nyerte el mai formáját.
Az idei Eucharisztikus Kongresszus szeptember 13. és 20. közt kerül megrendezésre, a programok közt szerepel szentségimádás, mise a Hősök terén, közös program a különböző keresztény felekezetekkel, illetve kiállítások, koncertek is várják az érdeklődőket. A jelentkezés a www.iec2020.hu oldalon szeptember 5-ig áll nyitva. Eddig több mint 60000 fő jelentkezett a világ különböző országaiból.
Fábry Kornél atya mindenkit buzdított a részvételre, hiszen minden korosztály megtalálja a hozzá legközelebb programot.
Az idei rendezvény különlegessége és csúcspontja, hogy Ferenc pápa elfogadta Magyarország meghívását, és előreláthatólag misézik is majd a zárónapon.
Az atya kért mindenkit, hogy imáinkkal segítsük a szervezők munkáját, illetve tájékoztassuk ismerőseinket az eseményről, hogy minél több emberhez eljusson a Kongresszus híre. Akinek kedve van, az pedig önkéntesként is kipróbálhatja magát a rendezvényen.
Kornél atya kiemelte, hogy a NEK minden résztvevőnek életreszóló élményeket kínál, és a budapesti helyszín pedig minden magyarnak soha vissza nem térő alkalmat ad arra, hogy egy világeseménynek legyen tanúja!

Vincze Álmos beszámolója:
A keddi napokon 13 óra 45 perckor ér véget a napom, ám a március harmadikai kedden már 13 óra 25 perckor befejeződött a gyakorlati órám, így 3 óra 15 perc helyett 3 óra 45 percet kellett várnom a 17 órakor kezdődő Fábry Kornél atya – előadásra. Mindennek a tekintetben van jelentősége, hogy egy olyan előadásra kellett 20 perccel többet (amúgy is sokat) várnom, ami egyébként nem igazán keltette fel az érdeklődésemet : nem az én asztalom frankón megmondva.
Végül kivártam az előadást, és – továbbra is frankón – igazán megérte. Fábry Kornél atya menyerő módon mutatott be egy olyan programot, amit korábban csak a Nyugati Pályaudvaron parkoló vonatok oldalára láttam nagybetűkkel felírva.
Egy jelenlévő gradusos lány az előadás végén megkérdezte, hogy nyitnak-e azok felé a szervezők, akik számára a „vallás – téma” nem nagyon szerepelt és nem is szerepel a napirenden, illetve ha igen, akkor hogyan teszik ezt. Fábry Kornél elmondta, hogy szó sincs, szó sem lehet kirekesztésről, az egész Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus a közösségről szól, mindenki közösségéről – és ez igaznak tűnik.
Igaznak, hiszen az előadás végén én is kérdeztem, sőt: magam is azon gondolkodtam, hogyan lehetne még jobbá tenni a szeptemberi napokat, mikor azt vetettem fel, hogy a külföldiek (és persze a magyarok) számára – mivel sokan érkeznek hazánkba a világ minden tájáról ez időben – lehetne hagyományos magyar ételekkel szolgálni; mely ötletet támogatott az atya.
Szóval ennyivel már én is hozzájárulhattam a programhoz: megérte elmenni.
A képek az iec2020.hu-ról vannak.