A PPKE JÁK és a HÖK szervezésében, kedden (február 11-én) ellátogatott hozzánk a tavaly kinevezett igazságügyi miniszter, Dr. Varga Judit. Az eseményen Dékán úr és a HÖK képviseletében Hámori László tett fel kérdéseket. A miniszter asszony, a beszélgetés során felidézte egyetemi éveit, illetve elmesélte nekünk röviden, miért és hogyan vált azzá, ahogy ma ismerjük.
Miskolcon született 1980-ban, ott is nőtt fel, és máig kötődik a városhoz. Ahogyan ő fogalmazott, meghatározza életét ez a „miskolci Standing”. Elmondta, hogy már gimnazista korában tudta, hogy mindenképp emberek segítésével akar foglalkozni. Eleinte orvos akart lenni, de végül a Miskolci Egyetem jogi karára ment továbbtanulni. Miskolcon kiemelkedő tagja volt a közösségnek: kosárlabda csapatot szervezett, és az akkor még működő, országos egyetemi vetélkedő (Drukk) egyetemi csapatának tagja volt. Emellett az ELSA-ban alelnök volt és az ERASMUS programban is részt vett.
A miniszter asszony eleinte nem politizált, szakmájában helyezkedett el. Ügyvédjelölt lett, később bírósági fogalmazó. Az Orbán-kormányok tisztségviselői helyein több pozícióban is megfordult, de országosan és világszerte ismertté miniszteri kinevezése tette, amikor Trócsányi László miniszter, képviselőként az Európai Parlamentbe távozott 2019-ben. A nagy váltások oka -elmondása szerint- az, hogy ezekre a munkákra és lehetőségekre úgy tekintett, mint elvégzendő feladatokra, és mindvégig az motiválta, hogy amit tesz, azzal valamilyen ügyet szolgál.
Elmondta, hogy amikor felkérték a pozícióra, nem fogadta el rögtön. Félt attól, hogy a családi életével nem lesz majd összeegyeztethető, és így három gyermekes anyaként nem tudja teljesíteni anyai kötelezettségeit. A miniszter asszony végül elvállalta a tisztséget, és nem is akárkik tanácsára. Gulyás Gergely azzal érvelt, hogy miniszterként talán több ideje is lesz államtitkárjainak köszönhetően, és legalább ilyen meggyőző érveket kapott a volt angol miniszterelnök asszony tanácsadójától is. A miniszterségre szolgálatként tekint, és érdekes párhuzamot von a család és új tisztsége között. Valahogy úgy fogalmazott, hogy azt szeretné, hogy amikor megválik a pozíciótól, annak minden ügye és feladata teljesítve legyen, pont úgy, ahogy egy anya gondoskodik, hogy gyermekei életre felkészülve kiröppenjenek otthonról.
Dékán úrral röviden átbeszélték a magyar jogi-felsőoktatás helyzetét. Elmondta, hogy az országnak szüksége van jól képzett jogászokra. Érvelt az 5 éves osztatlan képzés mellett, de megjegyezte, hogy véleménye szerint kis gyakorlatiassággal talán könnyebben elindulhatnának a jogászok a leendő munkahelyeiken. Elmondta, hogy mind a jogtörténelmi tárgyak, mind a római jog fontos, hiszen ez által olyan alapelvek kerülnek elsajátításra, amik mindig hasznosak lesznek (ez látszott is, hiszen ő maga többször latinul idézett), illetve a jogtörténet az addig történelmet tanuló fiatalokat könnyen átvezeti a jogtudományokba.
A beszélgetés végén kitért röviden az aktuálpolitikára. Szó volt röviden a börtönök helyzetéről, az EU-n belüli vitákról, és a jogot leginkább a digitális és a közösségi média irányából érkező XXI. századi kihívásokról. Gyöngyöspatáról is elmondta véleményét, és mint kiderült, azt az álláspontot támogatja, miszerint a kisebbségi közösséget, szociálisan kéne felkarolni és nem/ nem csak pénzt adni. Jól hangzó ifjúságpolitikai szlogennel zárta a beszélgetést, amikor az állami szerepvállalásról beszélt: Fogantatástól Foglalkozásig.
Zárásképpen, a Zlinszky János teremben a hallgató közönség közvetlenül testközelben kérdezhette vagy, akár fotózkodhatott a miniszter asszonnyal.
A képet a PPKE VM Stúdió készítette.