Másodfok

OTDK interjú Péczka László volt főszerkesztővel

Péczeli Kristóf

2019. április 14. - Másodfok

A pénz új alkímiája? – A derivatív termékek kockázatai és a befektetők védelme. Ezzel a dolgozattal nyert el második helyezést az OTDK Pénzügyi jog I. tagozatában az Ítélet márciusban leköszönő főszerkesztője, Péczka László. Nem is volt kérdés, hogy interjút készítsünk vele, melyben a kutatási folyamatról és a tudományos verseny menetéről kérdeztük. 

received_1509888589150793.jpeg

Be tudnád mutatni röviden a kutatási munkád?

Elég nehéz röviden és tömören bemutatni az olvasóközönségnek ezt az első olvasatra értelmezhetetlen témát. A 2008-as világválság kialakulásában döntő szerepet játszó termékkörről szól a dolgozat, a derivatívákról és azok visszásságairól. Esettanulmányként a szabályozott, tőzsdei kereskedésben forgalmazott származtatott termékeket vetettem össze az OTC piacokon kereskedett egyes derivatív termékekkel. Rámutattam, hogy a szabályozott piacon, megfelelő szabályozási környezetben miért nem jelentenek akkora kockázatok ezek a termékek, mint szabályozatlan piacon. A dolgozat legnagyobb újdonsága véleményem szerint, hogy a szabályozás folyamatát közgazdasági elméletből vezeti le. Soros György úgynevezett reflexivitás elméletét vetítettem le az állam, mint szabályozó tevékenységére. Véleményem szerint a szabályozás nem képes lépést tartani a pénzügyi folyamatokkal, a szabályozás utólagos visszacsatolásként működik. A dolgozatban kitértem a szabályozatlan kriptovaluta tőzsdékre is és arra a de lege feranda következtetést vontam le, hogy a kripto tőzsdéket egy olyan szervezett, átlátható kereskedési helyhez szükséges integrálni, amelyet a MiFID II szabályozása korábban újdonságként bevezetett az OTC piacokra. A válság kialakulásáról és a derivatív termékekről egyébként nagyon jó filmeket is készítettek, az olvasóknak az alábbiakat ajánlom: Inside job, Margin call, Big short.

Milyen indíttatásból választottad ezt a témát? Esetleg valamelyik oktató ajánlotta vagy a Te személyes érdeklődésedből ered?

Abszolút személyes érdeklődésből született a dolgozat. Ádámtól és Évától származik tulajdonképpen. Középiskolás koromban csapatommal megnyertük az országos tőzsdeversenyt, innen ered az érdeklődésem a pénzügyi piacok iránt. Jogász szakon nem egy klasszikus téma, még a pénzügyi jog területén is talán marginálisnak nevezhető a terület. Szerencsémre Veres Zoltán Tanár Úr személyében olyan témavezetőre leltem, aki abszolút támogatott a dolgozat elkészítésében, azt gondolom a témavezető személye és támogatása is nagyon sokat jelent egy OTDK dolgozat elkészítésében.

A hallgató mielőtt az országos fordulón előadja dolgozatát, megpróbál opponensként tekinteni a művére és megkeresni abban a gyenge pontokat, amiket az opponens már élesben a versenyen megtámadhat. Hangzottak el olyan kritikák az opponencia során, amik teljesen váratlanul értek?

Meglepett, de nem, nem kaptam érdemi kritikát az opponensemtől. A dolgozatot igyekeztem úgy megírni, hogy nagyon olvasmányos legyen, ezt dícséretként meg is kaptam. Talán, amit az opponensem kritikaként megfogalmazott az a nem teljesen kifejtett de lege feranda álláspont volt. Erre számítottam is, könnyen tudtam reagálni rá. Összességében nagyon pozitívnak ítéltem meg a bírálatot.

Egy országos versenyen a második hely megszerzése mindenképp kiemelkedő teljesítmény, viszont gyakran a versenyzők másképp fogják fel az elért eredményeiket. Te magad mennyire vagy elégedett az eredménnyel, erre számítottál?

Nagyon fontos, hogy a saját eredményeit mindenki helyesen értelmezze. Megfelelni sohasem másoknak, hanem mindig saját magunknak kell. Én eszerint indultam a versenyre. Az elején nem hittem volna, hogy ilyen jó eredményt érhetek el, ezért nagyon örültem a TDK eredménynek és az OTDK dolgozatom írásbeli bírálatainak is. Az OTDK szóbeli fordulóját kissé csalódásként éltem meg, nem titkolom, hogy nyerni szerettem volna és meg is volt erre minden esélyem. Az előadást a legjobb tudásom szerint teljesítettem. A bizottság döntött és ez az eredmény született, ezt tiszteletben kell tartani. Nyugodt lelkiismerettel zártam a versenyt, mert mindent beleadtam és erős mezőnyben, színvonalas dolgozatokat alkotó versenytársaim közül értem el második helyet.

Minden hallgató, aki TDK dolgozatot ír elkövet néhány hibát a dolgozat elkészítésének fázisaiban. Tudnál-e esetleg tanácsot adni azon hallgatótársaidnak, akik a jövőben terveznek a versenyen részt venni, hogy milyen hibákat ne kövessenek el vagy hogy mire figyeljenek oda jobban?

Először is mindenki válasszon érdeklődésének megfelelően egy olyan szűk, de aktuális témát, ami kellően leköti a figyelmét. Ha ez megvan, akkor a címválasztás a leglényegesebb, egy ütős cím. Szerintem egy jó téma és cím már önmagában jó ómen egy versenyen, jó marketinget ad a dolgozatnak. Talán ezt rontják el sokan elsőként. A második dolog, amit kiemelnék az a kitűzött célok megfogalmazása. Senki ne akarja a világot megváltani. A szerző a dolgozat elején tűzze ki a legfontosabb céjait és azokat módszeresen és világosan vigye végig a dolgozatban, valamint a következtetéseit megfelelően vonja el a vizsgálatból. 

Köszönjük az interjút!

A bejegyzés trackback címe:

https://masodfok.blog.hu/api/trackback/id/tr5014763226

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Szalay Miklós 2019.04.14. 15:58:00

Egy egészen jó összefoglaló a tőzsdéről, részvényekről, spekulációról:

egyvilag.hu/temakep/096.shtml

(+ A derivatívokról is van benne egy bevezető szintű leírás.)

+ Esetleg ez is érdekes lehet, általában a pénzről és hitelről:

egyvilag.hu/temakep/092.shtml

Másodfok 2019.04.15. 09:29:33

@Szalay Miklós: köszönjük, továbbítjuk a dolgozat szerzőjének!
süti beállítások módosítása
A PPKE JÁK HALLGATÓI LAPJÁNAK BLOGJA