Magyarországon eddig soha nem látott, izgalmakban gazdag tárlat érkezett meg Budapestre: a Világ Múmiái Kiállítás. A lenyűgöző tárlat 2018. augusztus 16-án nyílt meg a nagyközönség számára, melyet a Király utcában található Komplexben tekinthetnek meg az érdeklődők, a hét bármely napján, egészen az év végéig.
A kiállítás egyik igazi érdekességét képezi, hogy nem pusztán a „Múmia” szó hallatán azonnal elénk táruló egyiptomi fáraók jelennek meg a tárlaton, hanem egy sokkal bővebb korszakot foglal magában; a jól ismert ókortól, a korai dél-amerikai kultúrákon át egészen a 18. századi Magyarországig, mely így csaknem 4500 évet felölel.
A Világ Múmiái Kiállításon megtekinthető tárgyak nem csak a külföldi kutatók, hanem a magyar kutatók, valamint múzeumok – különösen a Magyar Természettudományi Múzeum - és tudományos intézetek közös munkájával kerültek kiállításra.
A termek tematikus felépítése oktatási céllal is remekül működik, mind e mellett, pedig annyira sok új és érdekes információhoz juthatnak az ide látogatók, teremről, teremre haladva, hogy valóban egy nyitott történelemkönyvben találhatják magukat, csak éppen ezt az „olvasmányt” lehetetlen megunni. A hatalmas mennyiségű kiállítási tárgy, valamint hozzájuk fűzött információk megértését pedig audio guide készülékek segítik.
A különböző kultúrák temetkezési szokásait követően, a kiállítás megismerkedteti a látogatókat a természetes, valamint a mesterséges mumifikálódás folyamatával, mely valós, egykoron élő emberek mumifikálódott testén keresztül kerül bemutatásra. Megtekinthető például a „lápi múmia” néven híressé vált vaskori nő mumifikálódott, továbbá számos dél-amerikai múmia mesterségesen mumifikált teste is.
Nem maradhat el a tárlat, feltehetően egyik legérdekesebb része: az egyiptomi múmiák, valamint temetkezésük során használt maszkok, ékszerek és amulettek. A figyelmes látogatók fellelhetik a kiállításon a híres Tutanhamon fáraót is.
A kevésbé ismert, de legalább annyira érdekes Váci múmiák is bemutatkoznak a kiállításon. Az Orlovits család tagjai az 1700-as évek gyakori betegségében hunytak el; mumifikálódott testük fontos szerepet játszott a TBC kutatásában, történetük pedig igazán megindító.
A kiállítás történelem rajongóknak egyenesen kötelező, hasznos és tartalmas időtöltésre vágyóknak pedig erősen ajánlott!
Tovább információk elérhetőek az alábbi oldalon.