2007. március 06-án nyitotta meg kapuit a Magyar Büntetés-végrehajtás Múzeuma, Sátoraljaújhelyen, amely remek képet ad a büntetés-végrehajtás kialakulásáról, egészen napjainkig, ráadásul a bűnmegelőzés területén is fontos szerepet játszik.
Ha Sátoraljaújhelyen járunk kihagyhatatlan élmény a Börtönmúzeum meglátogatása. Az egykori - Czigler Győző műépítész tervezte - Törvényszéki Palota és fogház, ma Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön ad otthont a múzeumnak, mely a szabadságvesztés büntetésének fejlődés története, valamint a magyar büntetés-végrehajtás szervezeti működése, és jelenlegi formája mellett más jellegű büntetéseket is bemutat; mint a megtorló, testcsonkító- és halálbüntetések.
A tárlatot a helyi önkormányzattal együttműködve hozták létre, és működtetik, annak érdekében, hogy a BV történeti és szakmai fejlődését bemutató, átfogó kép megfelelő bűnmegelőző eszközként szolgáljon főként a fiataloknak. Ennek érdekében a város iskolái gyakran keresik meg a múzeum szakembereit prevenciós előadások tartása végett; megjelentek továbbá a Múzeumok éjszakáján, a Kőbányai Rendvédelmi Napon, sőt a Sziget Fesztiválon is, annak érdekében, hogy a fiatal célközönséget is hatékony elérhessék.
A kisebb gyerekeket sem hagyja figyelmen kívül a múzeum pedagógiája, ezért számukra játékos fejtörők formájában igyekszik átadni a tárlaton megszerezhető ismereteket.
A körsétával bejárható állandó kiállítások 3 csoportra bonthatók. Egy részt prezentálni kívánja a régi korok kegyetlen büntetéseit, és azt a fejlődési utat, amelyet a büntetés-végrehajtás bejárt, még eljutott a mai szabadságvesztéshez, mint fő büntetés. A tárlat második része a szervezet történetét, valamint működését ismerteti, bemutatva a börtönök jelenlegi kinézetét, formáját is. Végül pedig plusz része a kiállításnak a II. Világháború idején lezajlott, úgy nevezett 1944-es Sátoraljaújhelyi börtönlázadás bemutatása.
Mivel a kiállítás a Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön épületében található, ezért a rabok képzésében, valamint munkáltatásában is fontos szerepet játszik a Múzeum.
Megszervezett kerámia tanfolyamok keretében a fogvatartottak megtanulhatták a képzőművészet alapjait, az általuk készített kerámia ajándéktárgyakat meg is lehet vásárolni a Múzeum ajándékboltjában. Lényeges szerepük volt továbbá magában a Múzeum létrehozásában is; a rabok számára szervezett informatikai szakképzés során elsajátíthatták a szükséges tudást, mely alapján a tárlat nagy mennyiségű anyagát digitalizálták; az ide látogató kutatók munkáját ez nagymértékben segíti.
A kiállítás egy részről a prevenció egyik sikeres eszköze, másrészről pedig az oktatásban is fontos szerepet van, legyen szó egy laikus, vagy akár egy szakmabeli látogatóról.